89 640 24 09 664 738 081 604 286 586 email: sadek@bosch-service.pl

OZONOWANIE

Ozonowanie to proces polegający na usuwaniu niepożądanych zapachów, bakterii, pleśni, grzybów oraz alergenów, będący metodą bezpieczną, skuteczną i ekologiczną. Może być także wykorzystywany w działaniach odświeżenia i oczyszczenia pomieszczeń, w tym kabin samochodowych.

Właściwości ozonu znane są od wielu lat, jednak jego zastosowanie w procesie oczyszczania powietrza, a w szczególności klimatyzacji samochodowej, jest wykorzystywane od niedawna. Ozon jest bardzo silnym utleniaczem i związkiem nietrwałym. Zastosowanie odpowiedniej jego dawki powoduje całkowity rozkład komórki bakteryjnej, ponieważ posiada silne właściwości utleniające. Dzięki tym właściwościom opracowano technologię, która pozwala wyeliminować z powietrza mikroorganizmy szkodliwe dla zdrowia ludzi, w szczególności dzieci i alergików. Ale to nie jest jedyne jego zastosowanie. Używany jest również w przemyśle spożywczym do usuwania niepożądanych bakteriologicznie substancji, nieprzyjemnych zapachów oraz zanieczyszczeń chemicznych.

W każdym samochodzie znajdują się kanały wentylacyjne, układ klimatyzacji obecny też jest już w każdym nowo produkowanym pojeździe. Jednak bez odpowiedniej konserwacji i serwisu staje się ona siedliskiem wielu niebezpiecznych bakterii, pleśni i grzybów. Jest to całkowicie naturalny i nieunikniony proces. Kurz, drobnoustroje i pyłki znajdujące się w powietrzu gromadzą się w kanałach wentylacyjnych, zakamarkach, tapicerce, desce rozdzielczej, a następnie w momencie uruchomienia nawiewu „krążą” po wnętrzu pojazdu. Wykraplająca się w chłodnicy klimatyzacji wilgoć oraz wysoka temperatura stanowią idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Dodatkowo wszystkie elementy wyposażenia, dywaniki czy tapicerka dobrze gromadzą i przechowują wilgoć, która ma znaczący wpływ na rozwój mikroorganizmów. Dlatego właśnie tak istotne jest regularne serwisowanie klimatyzacji, wymiana filtra kabinowego, ale i istotne może być ozonowanie. W takich przypadkach krótki i nieinwazyjny proces ozonowania w skuteczny sposób usunie nieprzyjemne zapachy czy bakterie bytujące w układach klimatyzacji pojazdów.

Właściwości ozonu

Podstawowe właściwości ozonu:

  • im wyższa temperatura, tym ozon szybciej się rozpada
  • ozon rozpada się do tlenu, którym oddychamy
  • czas rozpadu ozonu w powietrzu to około 20 minut
  • ozon jest cięższy od powietrza
  • ozon ma silne właściwości dezynfekujące (silniejsze niż chlor)
  • przy użyciu ozonatora produkującego ozon w oparciu o niewłaściwą metodę (na przykład płytek ceramicznych) istnieje ryzyko odbarwienia tapicerki samochodu oraz deski rozdzielczej, skóry, weluru oraz spowodowania uszkodzeń elektroniki


Ozonowanie i jego efekty

Efekty ozonowania:

  • zwalczanie drobnoustrojów i alergenów, przez co w swoisty sposób sterylizuje pomieszczenia (nie tylko powietrze, ale i przedmioty w nim się znajdujące);
  • usuwanie nieprzyjemnych zapachów, np.: dym papierosowy;
  • usuwanie zapachów spalenizny. np.: po pożarach, remontach czy naprawach;
  • oczyszczanie elementów instalacji wentylacji i klimatyzacji (kanały wentylacyjne i trudno dostępne miejsca).


Telefonując do zakładu, albo będąc na miejscu, warto zapytać też o wymianę filtru nawiewu. Ten element również ma duży wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy w trakcie podróży.

Do dyspozycji jest duży plac, a klienci przyjmowani są pojedynczo.